Участь доцента кафедри міжнародних відносин Стародуб-Підберезної Т.С. у міжнародній конференції «Укр


11 грудня 2014 року в Копенгагені (Данія) відбулась міжнародна конференція «Україна між Путіним та ЄС». На запрошення члена ліберальної партії Данії “Venstre” Майкла Ааструпа Йенсена (Michael Aastrup Jensen) у заході взяла участь завідувач кафедри гуманітарних дисциплін, доцент кафедри міжнародних відносин Стародуб-Підберезна Т.С. Під час конференції відбулась жвава дискусія між представниками парламенту Данії (Фолькетінгу) та громадськістю з питань розробки можливих шляхів розв’язання внутрішньополітичної кризи в Україні, спровокованої агресивними діями Російської Федерації проти нашої держави та анексією Криму.

Депутати парламенту Данії позитивно відзначили зусилля української влади з розв’язання конфлікту та запевнили, що Данія готова надавати всебічну підтримку Україні, виходячи із інтересів загальноєвропейської безпеки.

Йенс Роде (Jens Rohde), депутат Європейського парламенту, у своїй доповіді підкреслив млявість політики ЄС по відношенню до України, при цьому звинувачуючи Німеччину, яка, виходячи із власних національних інтересів, дивиться на розв’язання конфлікту в Україні, що в окремих аспектах суперечить загальному баченню ЄС та позиції більшості країн-членів Євросоюзу.

Українська сторона також була представлена на заході тимчасово повіреним у справах України в Данії Андрієм Бірюченком та першим заступником міністра закордонних справ України Наталією Галібаренко, яка проінформувала учасників конференції про поточну ситуацію на південному сході України та позицію української сторони щодо врегулювання збройного конфлікту.

У своєму виступі «Криза європейської безпеки як наслідок російської агресії: виклики на шляху інтеграції України до ЄС» доцент кафедри міжнародних відносин Академії Стародуб-Підберезна Т.С. наголосила на неефективності ключових елементів європейської безпеки – НАТО, ЄС, ОБСЄ – в умовах нападу Росії на Україну і окупації Криму.

Нинішня криза стала закономірним результатом поступового розростання деструктивних процесів усередині існуючої системи міжнародної безпеки. Право вето Російської Федерації, країни-агресора, у Раді Безпеки ООН унеможливлює прийняття конструктивного рішення з розв’язання внутрішньополітичної кризи в Україні. ОБСЄ не має достатніх важелів впливу на Росію, яка вже не вперше порушує базові принципи її діяльності та відверто ігнорує прийняті рішення.

Агресивні дії Російської Федерації проти України підривають не тільки безпеку країн Центрально-Східної Європи, а й можуть мати драматичні наслідки для усієї системи міжнародних відносин. Адже, на думку представників російського політичного істеблішменту, Україна − не єдина країна, чия державність поставлена під сумнів.

У цьому зв’язку, з позиції більшості представників експертної спільноти, доцільно реформувати міжнародні організації, покликані забезпечувати глобальну та регіональну безпеку. Першим кроком у цьому напрямі повинно стати зняття або обмеження права вето держав-членів Ради Безпеки ООН. Було б правильним заборонити застосовувати право вето в разі обговорення особливо тяжких міжнародних злочинів, таких як геноцид, злочини проти людяності, покарання за агресію однієї країни проти іншої.

Беручи до уваги внутрішню ситуацію в Україні та ризики для системи національної безпеки, головне завдання нашої нової політичної влади полягає в оновленні зовнішньополітичної та безпекової доктрини Української держави, зокрема, Воєнної доктрини України, Стратегії національної безпеки України, Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» тощо.

Підводячи підсумки, Майкл Ааструп Йенсен підкреслив важливість проведення подібних дебатів для обміну думками та формування чіткого уявлення у громадськості про події в Україні та їх вплив на систему європейської та світової безпеки.